Att avsluta för att påbörja

Det är snart ett nytt år igen, fast det känns som det nuvarande nyss har börjat. På kansliet samlar vi ihop, tittar på räkenskaper och gör oss klara för att rapportera, utvärderar och städar undan. För strax ska vi starta på nytt igen och det är så mycket vi vill göra. I idéhögen ligger en serie koreografiska workshops, fredagsimprovisation precis som fredagsjazz, sharing sessions danskonstnärer emellan - initierade av våra medlemmar. Vi letar efter bästa tekniska lösning för att starta en "erfarenhetspool", ett sätt att ta tillvara våra medlemmars rekommendationer av fotografer, grafiker, massörer, ljussättare osv. Vi skissar på ett utbytesprojekt med Dansehallerne, vi tittar på hur våra medlemmar som inte är bosatt i Malmö ska kunna få ut mest möjligt av sitt medlemskap. Vi gläder oss till att ta emot nästa omgång av residenter på vårt vinterresidens och till att träffa dem som arbetar med dans för barn och unga då vi gärna vill arrangera en egen utbudsdag för ert arbete på DC Syd. Kort sagt: vi avslutar för att påbörja och vi ser fram emot allt vi kan göra tillsammans och har ni fler idéer för vad det nya året skulle kunna rymma - hör av er till mig.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly